Nowości - 10 listopada 2019 r.

Dodano 10.11.2019

 

W tym tygodniu - 7 listopada -  weszły w życie rewolucyjne zmiany w procedurze cywilnej. O tym jak reforma została przygotowana w Sądzie Okręgowym w Łodzi i jakie są pierwsze przemyślenia sędziego-praktyka przeczytacie na "Blog-polecamy!" Nieustająco zachęcamy też do dzielenia się swoimi refleksjami, także adwokatów i radców prawnych. Im więcej punktów widzenia tym lepiej!

Na stronie głównej zaś o innej reformie, wdrażanej już drugi rok. Niestety bez żadnych efektów pozytywnych ani dla szybkości i jakości postępowań sądowych ani dla stabilizacji i niezależności wymiaru sprawiedliwości. Oczywiście chodzi o reformę systemu dyscyplinarnego, która ze skargi Komisji Europejskiej jest obecnie badana przez TSUE w aspekcie zgodności z prawem Unii. Mimo to w kraju żadnej refleksji nie ma. Sędziowie zamieszani w aferę hejterską pozostają bezkarni, a ich ofiary są ścigane za odważny sprzeciw wobec standardów nieakceptowalnych w demokratycznym państwie prawa. Publikujemy oświadczenie w tej sprawie członka zarządu SSP "Iustitia" SWSA Arkadiusza Tomczaka oraz komunikat RDSSP SSO Piotra Schaba o przedstawieniu zarzutów 5 sędziom "Iustitii", w tym jej prezesowi SSO Krystianowi Markiewiczowi.

Z okazji zaś Święta Niepodległości przedstawiamy niepublikowaną wcześniej dyskusję, którą przeprowadziliśmy rok temu w dodatkowy dzień wolny od pracy 12 listopada 2018 r. oraz refleksję o tym jaka jest dzisiaj ta nasza Niepodległa.

Zapraszamy do lektury!

 

Korzystając z okazji, z przyjemnością informujemy też, że zaprzyjaźniony z sędziami łódzkimi Sędzia Sądu Rejonowego w Suwałkach - Dominik Czeszkiewicz, członek zarządu Stowarzyszenia Sędziów „Themis” - kilka dni temu obronił pracę doktorską. SERDECZNE GRATULACJE!

 

 

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)