Nowości - 8 września 2019 r.

Dodano 8.9.2019

 

Miniony tydzień zaczął się w poniedziałek w Warszawie od kolejnego pytania prejudycjalnego do TSUE poprzedzonego wątpliwościami przewodniczącej składu SSO Anny Bator-Ciesielskiej co do orzekania w jednym składzie z delegowanym przez MS SSR Przemysławem W. Radzikiem, a skończył w piątek w Katowicach pierwszą rozprawą dyscyplinarną sędziego Waldemara Żurka za czasową odmowę wykonywania czynności po przeniesieniu do innego wydziału. Pierwsze wydarzenie to dowód na to, że polscy sędziowie się nie przestraszyli, a polskie sądy są nadal sądami europejskimi. Drugie, że nowy system dyscyplinarny nie ustaje w wysiłkach, aby nas złamać.

Wobec sędzi Anny Bator-Ciesielskiej rzecznik Piotr Schab już we wtorek wszczął postępowanie wyjaśniające. Rozprawa sędziego Żurka, na którą tłumnie przybyli prawnicy i obrońcy wolnych sądów została odroczona wobec wątpliwości co do prawidłowego wylosowania składu sądu. Na działania rzecznika dyscyplinarnego nie mamy wpływu. Wszystkim niesłusznie represjonowanym możemy okazać wsparcie i solidarność. To im daje siłę i na pewno daje też do myślenia składowi orzekającemu.

Wyzwania na kolejny tydzień:

Środa - 11 września - kolejna rozprawa dyscyplinarna, tym razem niezależnego prokuratora Krzysztofa Parchimowicza. Panie Prokuratorze, jesteśmy z Panem!

Czwartek -  12 września - w Sądzie Okręgowym w Łodzi wybieramy przedstawicieli do Zgromadzenia. Zróbmy to mądrze i odpowiedzialnie. Nigdy w historii samorząd nie miał tak ważnej roli jak dzisiaj.

A dzieje się tyle złych i bardzo złych rzeczy, że nie możemy pozostać obojętni. W sprawie przeciwko sędziemu Żurkowi oskarżenie reprezentowali rzecznicy: Radzik i Lasota, których nazwiska przewijają się w doniesieniach medialnych o grupie "Kasta". Obaj zapowiedzieli wytoczenie spraw o naruszenie dóbr osobistych i pomówienie, jednak wobec nich nie zostały wszczęte nawet postępowania wyjaśniające. Rzecznik Dyscyplinarny Piotr Schab ewidentnie stosuje więc podwójne standardy.

O tej ostatniej kwestii pisze dzisiaj na naszej stronie sędzia Tomasz Krawczyk. Przy okazji przypominamy bardzo wymowny, rysunek sędziego Arkadiusza Krupy

Przedstawiamy także relację z IV Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych i jeszcze jedno podsumowanie akcji "twój oSĄD" autorstwa Michaliny Engel. Tym razem, przeczytacie, jak program wyglądał od strony organizatora - fundacji Łódzka Arka Demokracji.

Zaś na "Blog-polecamy!" refleksja o przyzwoitości na dwóch przykładach skrajnie różnych postaw sędziowskich.

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)