Nam, sędziom, nie wolno się bać

Dodano 2.12.2019

 

1 grudnia 2019 r. w Warszawie, Łodzi oraz ponad 100 miastach polskich i europejskich odbyły wiece solidarności z sędziami i prokuratorami, którzy nie zgadzają się z upolitycznieniem wymiaru sprawiedliwości i są za to szykanowani. Do Warszawy pod Ministerstwo Sprawiedliwości przyjechało, oprocz sędziów warszawskich, ponad 20 sędziów z naszego okręgu, a także sędziowie z Krakowa, Lublina, Olsztyna, Opola, Katowic, Gdańska i wielu innych stron Polski. Sędziów łódzkich nie zabrakło też przed WSA w Łodzi.

W zakładce "Galeria" prezentujemy kilka zdjęć z wczorajszego wydarzenia, a w przygotowaniu jest krótki filmik.

Na głównym wiecu w Warszawie sformułowano 5 postulatów środowiska sędziowskiego. Są to żądania:

  1. natychmiastowego przywrócenia do orzekania Sędziego Pawła Juszczyszyna
  2. powołania niepolitycznej Krajowej Rady Sądownictwa
  3. likwidacji politycznego systemu represji wobec sędziów, tj. rozwiązania Izby Dyscyplinarnej SN i odwołanie rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba i jego zastępców Michała Lasoty i Przemysława Radzika
  4. zapewnienia obywatelom prawa do niezależnego sądu w tych sprawach, w których na skutek udziału neo-KRS w procedurach nominacyjnych skład sądu został uznany za wadliwy
  5. szanowania i wykonywania przez władzę ustawodawczą i wykonawczą orzeczeń polskich i europejskich sądów, w tym wyroku TSUE z 19.11.2019 r.

Atmosfera była godna i podniosła. Padło wiele mądrych i przejmujących słów. Wszystkich nie sposób powtórzyć, dlatego ograniczę się do kilku zdań wypowiedzianych przez sędziego z Olsztyna, którego od tygodnia zna cała Polska.

"Nazywam się Paweł Juszczyn. Jestem sędzią Sądu Rejonowego w Olsztynie. Chcę wszystkim przypomnieć: nam, sędziom, nie wolno się bać. Nie możemy ulegać naciskom, bo bez wolnych sądów nie ma wolnych obywateli i praworządnej Polski. Władze przychodzą i odchodzą, dlatego warto być przyzwoitym. Apeluję do sędziów: nie dajcie się zastraszyć, bądźcie niezawiśli, bądźcie odważni. Jesteśmy silni, nawet nie wiecie, jak bardzo. Po prostu róbmy swoje. Trzymajmy się razem".

Dziękuję wszystkim sędziom, prawnikom, obywatelom, którzy wczoraj okazali solidarność. Dziękuję stowarzyszeniom sędziowskim oraz rzeszom organizacji i ludzi dobrej woli, którzy wspierają niezależnych sędziów i prokuratorów. Dziękuję sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi za prosty, ale jakże chwytający za serce przekaz.

Robimy to dla wszystkich i wszyscy razem, jeżeli będziemy wytrwali, niezłomni i solidarni, zwyciężymy.

SSO Ewa Maciejewska

 

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)